Килимарство – це?

КИЛИМАРСТВО – це?
Теорія має відповідь на дане питання, якщо говорити про класифікацію у декоративному мистецтві, місце у розділі художнього текстилю. Тут адресую до посібника “Декоративно-прикладне мистецтво” Антоновича Є.А., Захарчук-Чугай Р.В., Станкевича М.Є. (1993).
Килим – це тканина? Так, мистецького класу, позаяк тут естетичне значення переважує функцію, а остання якраз визначає місце і роль для інших- інтер,єрних, одягових і технічних- тканин. Треба сказати, що таке бачення килима – особливість національної традиції. Воно не унікальне, але є альтернативи (приміром, скандинавська традиція). На національну традицію варто зважати, коли ми щось називаємо килимом. Адже, залежно від культурного контексту тут може бути багато градацій.
Килим – це ткацтво? Не тільки. Хоч в Україні килими звично уявляються тканими, наша традиція знає і повстяні, і мальовані, і вишиті килими.
Що стоїть за назвою “килим”? В Україні – це широкий асортимент виробів, переважно гладкотканих, що мають різне місце в інтер,єрі та залежно від етнорегіону – різні назви (у т.ч. налавники, залавники, коверці, скорці, лаічери, палатари, тощо). Нині в Україні “килим” – загальна назва для виробів свого типу – і двосторонніх гладких, і ворсових. Але там, звідки прийшла до нас назва “килими” – нею позначають саме гладкоткані двосторонні вироби. В англомовній версії цьому відповідає форма “rug”, ворсові вироби класифікуються як “carpet” – тобто коври. Остання назва (“ковер”) у давнину побутувала також в Україні, однак вийшла з ужитку.

#килимарство #класифікація #rug_carpetLeave a Reply

Ваша e-mail адреса не буде опублiкована. Обов'язковi поля позначенi